Bezpieczeństwo w budownictwie to jeden z najważniejszych aspektów, który wpływa na efektywność i jakość realizowanych projektów. Praca na budowie wiąże się z wieloma zagrożeniami, dlatego tak istotne jest przestrzeganie zasad BHP (Bezpieczeństwa i Higieny Pracy). Dobre praktyki w tym zakresie mogą znacząco zredukować ryzyko wypadków.
W każdej firmie budowlanej kluczowe jest szkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa. Należy regularnie organizować kursy BHP oraz przypominać o znaczeniu stosowania odpowiednich środków ochrony osobistej, takich jak kaski, rękawice czy kamizelki odblaskowe. Warto również zwrócić uwagę na właściwe oznakowanie stref niebezpiecznych oraz przestrzeganie zasad dotyczących użycia sprzętu budowlanego.
Promowanie kultury bezpieczeństwa w zespole budowlanym pozwala na stworzenie atmosfery, w której każdy członek ekipy czuje się odpowiedzialny za swoje bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo innych. Regularne spotkania i dyskusje na temat zagrożeń oraz ich eliminacji mogą przyczynić się do poprawy ogólnej kondycji bezpieczeństwa na placu budowy.
Bezpieczna praca w budownictwie to nie tylko obowiązek, ale także inwestycja w przyszłość firmy.
Zapewnij bezpieczniejsze środowisko pracy swoim pracownikom dzięki naszemu kompleksowemu programowi szkoleń z zakresu bezpieczeństwa pracy
Posłowie po cichu wydłużyli z 60 dni do 180 dni termin na przeprowadzenie szkoleń okresowych w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy lub bezpieczeństwa i higieny służby. W piątek, 26 maja 2023 r., Sejm uchwalił ustawę o świadczeniu wspierającym (druk sejmowy nr 3130). To w niej ukryta została również nowelizacja ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst. jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 2095, dalej: ustawa w sprawie COVID-19), wprowadzona w trakcie prac legislacyjnych w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jednak nie 60 a 180 dni. Chodzi o art. 56 ustawy o świadczeniu wspierającym. Przepis ten wprowadza zmiany do ustawy w sprawie COVID-19. Ustawodawca postanowił zmienić ustęp 2 w art. 12e, w części wspólnej zastępując wyrazy „do 60. dnia” wyrazami „do 180. dnia”. To jest przepis, który wydłuża termin przeprowadzenia szkoleń okresowych w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy lub służby. Obecnie, zgodnie z nim, w przypadku gdy termin przeprowadzenia szkolenia okresowego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy lub bezpieczeństwa i higieny służby przypada w:okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii lub w okresie 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii- termin ten wydłuża się do 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii. Tak więc po nowelizacji termin ten ulegnie wydłużeniu do 180. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii.
Nie czekaj, aż będzie za późno. Nasz specjalistyczny program szkoleniowy pomaga pracodawcom spełnić przepisy BHP w ciągu 180 dni.
PLATFORMA EDUKACYJNA BHP https://www.platformabhp.eu
"Naszym zadaniem jest pomagać"
Strona www stworzona przez BHP Nakło Sylwester Bryłka 2024 r.
e-mail:
elanak5@wp.pl.pl
ul. Sienkiewicza 6
89-100 Nakło nad Notecią