G-1R0WC0JF39
11 listopada 2023

Już są zamiany w sprawie bhp przy stanowiskach komputerowych

Bezpieczna praca w budownictwie - klucz do sukcesu

 

Bezpieczeństwo w budownictwie to jeden z najważniejszych aspektów, który wpływa na efektywność i jakość realizowanych projektów. Praca na budowie wiąże się z wieloma zagrożeniami, dlatego tak istotne jest przestrzeganie zasad BHP (Bezpieczeństwa i Higieny Pracy). Dobre praktyki w tym zakresie mogą znacząco zredukować ryzyko wypadków.

 

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

 

W każdej firmie budowlanej kluczowe jest szkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa. Należy regularnie organizować kursy BHP oraz przypominać o znaczeniu stosowania odpowiednich środków ochrony osobistej, takich jak kaski, rękawice czy kamizelki odblaskowe. Warto również zwrócić uwagę na właściwe oznakowanie stref niebezpiecznych oraz przestrzeganie zasad dotyczących użycia sprzętu budowlanego.

 

Znaczenie kultury bezpieczeństwa

 

Promowanie kultury bezpieczeństwa w zespole budowlanym pozwala na stworzenie atmosfery, w której każdy członek ekipy czuje się odpowiedzialny za swoje bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo innych. Regularne spotkania i dyskusje na temat zagrożeń oraz ich eliminacji mogą przyczynić się do poprawy ogólnej kondycji bezpieczeństwa na placu budowy.

 

Bezpieczna praca w budownictwie to nie tylko obowiązek, ale także inwestycja w przyszłość firmy.

Trzeba będzie dostosować stanowiska pracy z komputerami do nowych wymagań. 17 listopada 2023 r. wchodzi w życie długo wyczekiwana zmiana do rozporządzenia w sprawie BHP na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Natomiast na dostosowanie stanowisk pracy z komputerem do nowych standardów pracodawcy dostaną więcej czasu – aż 6 miesięcy.

Zgodnie z nowymi przepisami stanowisko pracy to przestrzeń pracy wraz z:wyposażeniem podstawowym, w tym monitorem ekranowym, klawiaturą, myszą lub innymi urządzeniami wejściowymi, oprogramowaniem z interfejsem dla użytkownika krzesłem i stołem, opcjonalnym wyposażeniem dodatkowym, w tym stacją dysków, drukarką, skanerem, uchwytem na dokumenty, podnóżkiem.

Zmianom ulegają natomiast parametry monitorów w zakresie ergonomii. Zgodnie z nowymi przepisami monitor ekranowy powinien spełniać następujące wymagania: znaki na ekranie powinny być wyraźne i czytelne, obraz na ekranie powinien być stabilny, bez migotania lub innych form niestabilności, jaskrawość i kontrast znaku na ekranie powinny być łatwe do regulowania w zależności od warunków oświetlenia stanowiska pracy, regulacje ustawienia monitora powinny umożliwiać pochylenie ekranu.

Zgodnie zatem z nowymi wymaganiami w zakresie ergonomii dla monitorów ekranowych nie będą one musiały mieć tak szerokiej regulacji ustawień – pochylenie ekranu do przodu oraz do tyłu oraz obrotów wokół własnej osi w obydwu kierunkach. Przyszłe monitory przeznaczone do pracy powinny jedynie umożliwiać pochylenie ekranu bez określenia zakresu regulacji. Umożliwi to bezproblemowe korzystanie z konstrukcji zintegrowanych, gdy komputer wmontowany jest w monitor ekranowy.

Trzeba dostosować też meble. Nowe rozporządzenie określa również minimalne wymagania jakie powinny spełniać meble biurowe, z których korzysta pracownik, ale nie tylko – rodzaj biurek, stołów oraz krzeseł.

Zgodnie z nowymi przepisami w przypadku stosowania systemów przenośnych, czyli komputerów przenośnych przeznaczonych do użytkowania na danym stanowisku pracy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy, stanowisko pracy powinno być wyposażone w: stacjonarny monitor ekranowy lub podstawkę zapewniającą ustawienie ekranu tak, aby jego górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu pracownika, w dodatkową klawiaturę, mysz.

Pracodawcy są zobowiązani w terminie .6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia (tj. do 17 maja 2024 r.) dostosować stanowiska pracy wyposażone w monitory ekranowe utworzone przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia do minimalnych wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii określonych w rozporządzeniu zmieniającym.

Zarówno dotychczasowe rozporządzenie w sprawie bhp na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, jak również przepisy zmieniające będą miały zastosowanie również do pracowników wykonujących pracę zdalną. Żaden przepis rozporządzenia zmienianego oraz rozporządzenia zmieniającego nie daje podstaw, aby przyjąć, że komputerowe stanowiska pracy pracowników zdalnych są wyłączone z obowiązku ich właściwego urządzenia zgodnie z zasadami bhp oraz ergonomii.

Podstawa Prawna 

  • rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 18 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. 2023 r., poz. 2367)

  • szkolenie bhp dla pracowników administracyjno - biurowych 

 

669 642 024

"Naszym zadaniem jest  pomagać"

Strona www stworzona przez BHP Nakło Sylwester Bryłka 2024 r.

+48 669 642 024

e-mail:  

elanak5@wp.pl.pl

ul. Sienkiewicza 6

89-100 Nakło nad Notecią

1